>>   AKTUALNOŚCI

Uszczelki drzwiowe ogniochronne - gdzie i jak należy ich używać?

Przeciwpożarowe uszczelki pęczniejące to swoista nowość na rynku zabezpieczeń ogniochronnych. Czym są, w jaki sposób działają i gdzie powinno się je stosować? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!

Uszczelki przeciwpożarowe - zastosowanie


Jednym z najważniejszych elementów odpowiednio zaprojektowanej instalacji przeciwpożarowej są drzwi ognioodporne. Ich zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia poprzez oddzielenie strefy pożarowej od pozostałych pomieszczeń w budynku. Choć jednak są one trwałe i skuteczne w działaniu, nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji, jeśli nie zostaną zabezpieczone za pomocą specjalnie w tym celu zaprojektowanych uszczelek.


Przeciwpożarowe uszczelki pęczniejące produkowane są ze specjalnego surowca opartego na bazie grafitu - wyjątkowe właściwości tego materiału sprawiają, że zwiększa on swoją objętość w kontakcie z wysoką temperaturą. To właśnie dlatego wykonane z niego uszczelki pęcznieją podczas pożaru, zwiększając swoją objętość nawet 35-krotnie.

W jaki sposób przekłada się to na ochronę przeciwpożarową? Otóż dzięki zastosowaniu uszczelek ogniochronnych płomienie przestają rozprzestrzeniać się w budynku. W zależności od układu pomieszczeń mogą też stracić dostęp do tlenu, czyli jednego ze swoich niezbędnych składników, tym samym zaś zmniejszyć się lub nawet całkowicie zagasnąć.

W jaki sposób montuje się uszczelki przeciwpożarowe?


Uszczelki ogniochronne mogą być stosowane zarówno jako uzupełnienie drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych - ważne, by były to drzwi oddzielające poszczególne pomieszczenia. Montaż uszczelek jest prosty i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności - spodnia strona materiału wyposażona jest w warstwę mocnej taśmy samoprzylepnej, wystarczy więc docisnąć ją do odpowiedniego miejsca na futrynie. Pamiętajmy jednak, że należy przykleić je starannie i równo - w przeciwnym razie mogą nie spełniać swojej funkcji wystarczająco dobrze. Warto wcześniej skonsultować ich rozmieszczenie z osobą mającą wiedzę na temat instalacji przeciwpożarowych.