top of page

  >>  PORADY

Gdzie należy użyć farbę antykorozyjną? 

Bez odpowiedniego zabezpieczenia metale i inne materiały (np. beton) narażone są na powolne niszczenie. Największym zagrożeniem jest dla nich korozja. Proces ten nazywany w języku potocznym rdzewieniem jest odpowiedzialny za utratę pierwotnej struktury oraz trwałości poszczególnych elementów. Rozwój korozji jest spowodowany oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak: wilgoć, woda, zmienna temperatura, sól czy inne środki chemiczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich farb antykorozyjnych możemy sprawić, że malowana powierzchnia zachowa na długo swoje pierwotne parametry i nienaganny stan techniczny. Zabezpieczanie elementów specjalistycznymi produktami antykorozyjnymi zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania, a także przyczynia się do realnych oszczędności wynikających z braku konieczności wykonywania częstych napraw czy nawet wymieniania ich na nowe.

Jakie są rodzaje farb antykorozyjnych?

Carboline Polska posiada w swojej ofercie różne rodzaje farb antykorozyjnych. Między innymi: farby termoodporne, epoksydowe, akrylowe i ogniochronne. Można u nas nabyć zarówno farby przeznaczone do zabezpieczania elementów stalowych, jak i tych wykonanych z betonu. Farby antykorozyjne przeznaczone do ochrony metalu dzielimy na trzy podgrupy: gruntujące, podkładowe i antykorozyjne.

Pierwsza warstwa farby gruntującej chroni malowaną powierzchnię przed powstawaniem nowych ognisk korozji. Nałożenie takiej farby powoduje też, że małe skupiska już rozwijającej się na metalu rdzy są skutecznie neutralizowane. Kolejną warstwą powinna być zawsze farba podkładowa, która sprawia, że farba antykorozyjna będzie się lepiej trzymać powierzchni. Chroni ją także przed przedostawaniem się szkodliwej wilgoci i pary wodnej. Dzięki takiemu zabezpieczeniu powierzchnia nie będzie narażona na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, więc nie będą się na niej pojawiać nowe ogniska rdzy. Produktem najwyższej jakości są nowoczesne farby antykorozyjne, które można nakładać nawet bez zastosowania farby gruntującej i podkładowej. Jest to możliwe, ponieważ łączą one w sobie właściwości tych farb, skutecznie zabezpieczając powierzchnię przed powstawaniem korozji.

Gdzie stosuje się farby antykorozyjne?

Farby antykorozyjne są wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwach domowych. Stosuje się je do zabezpieczania żelaza, stali oraz powierzchni ocynkowanych przed powstawaniem korozji. W przemyśle maluje się nimi między innymi maszyny i narzędzia, zapewniając im w ten sposób dłuższą żywotność. Pokrywa się nimi różnego rodzaju konstrukcje stalowe, które są wystawione na działanie wilgoci i wody. Doskonale nadają się do zabezpieczania rurociągów, mostów, wież, metalowych dachów czy elewacji. Można je także wykorzystywać do odświeżania i zabezpieczania ogrodzeń metalowych, mebli i elementów małej architektury wykonanych z metalu.

Jakiej farby antykorozyjnej użyć?

Farba antykorozyjna musi być jak najlepiej dopasowana do zabezpieczanej przy jej użyciu powierzchni. Aby zabezpieczyć stal, żelazo lub żeliwo, najlepsze będą farby ftalowe, chlorokauczukowe, poliuretanowe lub epoksydowe. Do ochrony powierzchni aluminiowych i ocynkowanych najlepiej jest wybrać farbę winylową, poliwinylowa, akrylową, akrylowo-lateksową albo poliwinylowo-lateksową.

Comments


bottom of page