top of page

  >>  PORADY

Jakie zabezpieczenia ogniochronne możemy wykonać w domu?

Pożar trawi nie tylko nasz dobytek, ale przede wszystkim zagraża zdrowiu i życiu. Nie sposób przewidzieć sytuacji, w której wybuchnie; nie ma też jednego, uniwersalnego sposobu, który zagwarantuje 100% ochronę przed ogniem. Przyczyną pożaru mogą być burza, zwarcie instalacji elektrycznej, przypadkowe zaprószenie ognia we wnętrzu budynku, a nawet ptaki, które chętnie znoszą do swoich gniazd niedopałki papierosów. Podpowiadamy, jakie zabezpieczenia ogniochronne można zastosować w domu.

Zabezpieczenia ogniochronne na etapie budowy domu

Wybór technologii budowlanej jest jednym ze sposobów ochrony przed pożarem. Na działanie ognia najbardziej narażone są domy drewniane i domy szkieletowe, jednak i budynki murowane nie w pełni bezpieczne. W przypadku konstrukcji opartych na elementach drewnianych stosowane są specjalne impregnaty oraz metody obróbki drewna, które utrudniają zapłon oraz spowalniają rozprzestrzenianie się ognia. Podobne rozwiązanie możemy zastosować w przypadku konstrukcji stalowych i żelbetowych. Zabezpieczenia ogniochronne w postaci dobranych do rodzaju materiałów preparatów, które nanosimy na ich powierzchnię to nie wszystko. Warto także zastosować zabezpieczenia ogniochronne przepustów instalacyjnych w postaci odpowiednio dobranych do przejść instalacyjnych. Na etapie prac wykończeniowych możemy zdecydować się na wybór materiałów, które utrudnią rozprzestrzenianie się ognia np. specjalnych klejów ognioodpornych, które służą w celu montażu m.in. wełny mineralnej, styropianu oraz drewna i materiałów drewnopochodnych. Co więcej, dostępne są także specjalne kratki wentylacyjne oraz uszczelki drzwiowe, które także stanowią zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się pożaru.

Dlaczego warto zastosować ochronę przeciwpożarową?

Dzięki zabezpieczeniu elementów konstrukcji budynku można zadbać o bierną ochronę przeciwpożarową, która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i życia. Zabezpieczenia ogniochronne utrudniają zajęcie się konstrukcji budynku i spowalniają rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu, dzięki czemu zyskujemy cenny czas, który pozwala na opuszczenie domu w sytuacji zagrożenia. Oprócz zastosowania zabezpieczeń ogniochronnych warto zainwestować także w nowoczesne systemy przeciwpożarowe, a jeżeli nie stać nas na takie rozwiązanie, zamontować przynajmniej czujniki dymu.

Comments


bottom of page