top of page

  >>  PORADY

Pasta ogniochronna - charakterystyka i zastosowanie

O właściwej ochronie przeciwpożarowej należy pamiętać już na etapie projektowania budynków. Dzięki niej możliwe jest znaczne zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się pożaru w ich wnętrzach. Produktem, który odgrywa istotną rolę w biernej ochronie przeciwpożarowej, jest pasta ogniochronna. Czym się charakteryzuje i jakie jest jej zastosowanie? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do lektury.


Pasta ogniochronna - czym dokładnie jest?


Najogólniej rzecz ujmując, pasta ogniochronna jest jednoskładnikową wodorozcieńczalną masą, nakładaną aplikatorem z tuby lub szpachlą. Produkt powstaje w wyniku dyspersji dwóch składników – różnego rodzaju pigmentów oraz żywicy pochodzenia syntetycznego. W procesie produkcji pasta ogniochronna przybiera formę gęstej masy charakteryzującej się kremowo-białą barwą.

Aplikację produktu można przeprowadzać klasycznie z wykorzystaniem pędzla lub rozcieńczyć go z wodą. Po wyschnięciu pasta ogniochronna charakteryzuje się dużym stopniem elastyczności. Należy jednak pamiętać o uprzednim, odpowiednim przygotowaniu powierzchni, tj. odtłuszczeniu, odkurzeniu oraz lekkim zwilżeniu wodą.


Główną i zarazem największą zaletą pasty ogniochronnej jest duża wchłanialność energii cieplnej oraz wytworzenie specjalnej bariery gazowej odpowiadającej za właściwą i długotrwałą ochronę nawierzchni, przed otwartym ogniem, na której została położona.


Pasta ogniochronna - do jakich celów się ją wykorzystuje?


Głównym celem wykorzystywania past ogniochronnych jest dokładne uszczelnienie przejść instalacyjnych przed ogniem określonych rodzajów rur palnych i metalowych oraz kabli. Jest przeznaczona do ochrony przeciwpożarowej: wełny mineralnej stosowanej jako otulina izolacyjna, płyt z wełny mineralnej w przejściach kombinowanych, jako wypełnienie szczelin i złączy dylatacyjnych w ścianach i stropach lub uszczelnienie płyt gipsowo-kartonowych lub wypełnienie między nimi (Flame Cabel Pasta A). Oraz ognioochronnego zabezpieczania przejść instalacyjnych przez ściany i stropy rur stalowych, miedzianych i żeliwnych bez izolacji (Flame Cabel Pasta I).

Comments


bottom of page